Naše poslední vyprávění skončilo na hranicích Evropy a naše skauty Jakuba Pejcala a Aleše Cahlíka  čekala cesta po Asii, až do svého cíle v Japonsku, kde se zúčastní světového setkání skautů a skautek Jamboree.

Makyčino

Asie naše skauty přivítala hned několika defekty pneumatik. Dvacet dní na cestě a žádný defekt? Není to tak trochu nuda? Co si střihnout třeba tři najednou (no dobrá, během 24 hodin)… Teprve to dodá cestování šťávu! Malá obec Makyčino, ve které Jakub s Alešem koneckonců strávili stejně dlouhou dobu jako prohlídkou moskevského Kremlu. Dohromady zde měnili kolo šestkrát a po pár kilometrech na Sibiřských silnicích si člověk začne klást otázku, proč spoustě aut chybí nárazníky a spoilery. Po pár dalších kilometrech člověk pochopí…

Irkutsko

Skauti Jakub Pejcal a Aleš Cahlík do svého deníku napsali:  „Jsme v Irkutsku, “nedaleko“ nás je Bajkal. Je jedna hodina ráno a my lovíme internety…,  prostě vsjo charašó. Jen nás trošinku zlobí počítač, tak si budete muset na fotky a poutavé vyprávění chvilinku počkat… Člověk jede přes půl světa a nakonec mu nezbude nic víc, než si východ slunce nad Bajkalem jenom představovat. Nu což, snad vyjde i zítra…“

 

Novosibirsk

Po nočním bloudění Novosibirskem a přespání v autě Jakuba s Alešem na sídlišti uvítala Elena, která připravila zdravou snídani a dárek v podobě cestovní verze Matrojšky. Dokonce cestovatele zachránila od další „sympatické“ policejní hlídky, která si vyhlédla jejich nenápadnou Škodu 120L.

 

Krasnojarsk

Napřed bylo třeba navštívit Krasnojarsk a místní skauty. Říkali, že je kluci určitě nepřehlédnou.  S vlajkou je ještě nikdo nevítal a dokonce o setkání natočili i film a Jakub s Alešem dodávají „Čím jsme dále na východ, tím přibývá problémů. Motor, náprava, rádio a do toho všeho starý dobrý Windows. Ale zatím pořád jedeme dál, a proto také přinášíme další opožděné obrázky“.

Irkutsk

Boby město Irkutsk nedaleko jezera Bajkal již v minulosti navštívil. Mohl tak porovnávat, co se změnilo, ale některé věci se v Rusku nemění – Leninův prospekt, Leninovy sady, Leninova socha, Gagarinova busta, ulice Karla Marxe a samozřejmě vítězný oheň. Jen válcovaná cesta k jezeru Bajkal, kde naši skauti navštívili „MEGA“ skautský tábor pro 500 dětí a zároveň se přesvědčili, že každý pojímá skauting po svém.

Mezi Čitou a Chabarovskem

Již se lomí červenec, 11.000 km od domova v pustině mezi Čitou a Chabarovskem zazlobil nejprve alternátor… poté alternátor… a pak – jak to tak bývá – selhal lidský faktor. Krajina se za Bajkalem a za Ulan Ude začíná vlnit. Objevují se místa, která berou dech. Díky tomu také skauti překonávají ještědský výškový rekord a Škodovka 120 L se vyplazila do 1 100 metrů nad mořem!

Vladivostok

„Vladivostok, normálka, neé?!?“ jásají naši dobrodruzi a první kroky vedou do nedalekého skautského tábora a vítá je česká státní hymna. Druhý den začíná ta pravá celní byrokracie a škodovka je na lodi do Japonska.

Japonsko

Začíná srpen a skauty vítá Japonsko s cílem mezinárodní skautské setkání – Jamboree! Navigace si s místními názvy moc netyká a tak se skauti (když Škodovka dovolí) dostávají i na místa, kam běžný turista nezavítá. Již za čtyři dny je čeká Jamboree, cíl cesty! Mezitím se Jakub s Alešem noří stále hloub do zákoutí měst, přírody i japonské kultury…

JAPONSKO SKODOVKOU 095

Cíl se blíží a po kratičkém fakultativním výletu na ostrov Šikoku se rychlostí větru (Škodovky) blíží naši skauti ke Kirara Hama – místu konání Jamboree.  Ostrov Šikoku spojují s „pevninou“ Japonska tři soustavy mostů. Během odlivu vznikají v úžinách pod nimi silné slapové proudy.

Škodovka v Jamboree

Škodovka během cesty už zažila hodně, ale pro pořádné přetížení si musí dojet 5.8.2015 na Jamboree. Ano skauti Jakub Pejcal a Aleš Cahlík  jsou v cíli! Mají za sebou první přednášky a utrpěli nespočet setkání, rozhovorů a také „selfíček“. A to vše z povzdálí sleduje i škodovka, na které jsou nápisy SKODAHOME.cz.

JAPONSKO SKODOVKOU 098

Související články:

* ŠKODA 120 L poveze skauty do Japonska
* JAPONSKO ŠKODOVKOU
* JAPONSKO ŠKODOVKOU – z Evropy do Asie