Skauti Jakub Pejcal a Aleš Cahlík, kteří se vydali legendárním vozem Škoda 120 L na světové setkání skautů a skautek Jamboree v Japonsku, jsou již nyní v Asii. V prvním dílu měli za sebou start a představení vozu českým skautům. Navštívili několik českých měst (Brno, Holešov, Jihlava …), a všude je skauti vítali a podepisovali se jim na kapotu vozu ŠKODA 120 L, který měl před sebou 13000 km.

Polsko

První zemí cestou do Japonska bylo 17.6.2015 Polsko. Skauti si vymysleli i zajímavý rituál v překročení hranice, škodovku prostě přetlačí. Polsko doslova přefičeli nadzvukovou rychlostí a blížili se k hranicím Litvy a poté následovalo Lotyšsko.

Litva

Skautská posádka škodovky postupně ukusuje z Pobaltí a 18.6.2015 přijela na Skautské setkání v hlavním městě Litvy Vilniusu. Na 49 metrů dlouhé plachtě papíru, se objevují první vzkazy v litevštině. Večerní pohled na Vilnius, ale cesta do Japonska je ještě daleká. Občas posádka musí udělat svačinové zastavení, tentokrát uprostřed Litvy.  Ali, „rodilý mluvčí“, používá v obchodě dnes již legendární větu z učebnice pro samouky „Пожалуйста, дайте мне стакан молока.“

Lotyšsko

Jakub s Alešem překračují hranice svým typickým způsobem „tlačením „ a následuje i klasická výměna vlaječek státu, ve kterém právě jsou. Riga, hlavní město Lotyšska je bohaté přístavní město s nádhernou secesní architekturou. Dochází i na setkání s Christianem – lotyšským skautem a synem.

Na všech domech v Lotyšsku vlají v těchto dnech vlajky s černou smuteční stuhou. Jde o němou připomínku odvlečení lotyšské inteligence do sovětských gulagů v čtyřicátém pátém roce (až 80 000 lidí). Veselejší byl večer, který oba skauti strávili  na tradičních oslavách v rámci příprav svatojánské noci.

Estonsko

Tradice „tlačení přes hranici“ se dodržuje i  19.6.2015 v dešti. Pršelo prakticky nepřetržitě v celém Estonsku. Středověké centrum hlavního města Estonska Tallinnu stojí za návštěvu. Přestože nevyšlo setkání s estonskými skauty, byla návštěva města příjemným zážitek.

Příjemným překvapením byla veřejná bezplatná tábořiště, kterých je po Estonsku plno. Jedno takové na břehu moře využili i naši skauti a jejich škodovka. Estonský venkov skýtá mnohá překvapení. Jedním z nich pro Aleše s Jakubem bylo Kolga Muuseum, kde svojí cestou vzbudili pořádný „rozruch“.

Rusko

Dosud to pro oba skauty a jejich škodovku byla pohodová cesta, ale přišlo na řadu Rusko! Nevědomi toho co je čeká na ruských hranicích. Poprvé netlačili, ale za to se zapotili u nezbytné pětihodinové byrokracie a stejně mile je přivítala i ruská silniční policie („pokutou“).

Náladu jim zvedlo vřelé přivítání ruských skautů a prvním městem se stal 21.6.2015 Petrohrad – město plné památek a srdečných lidí. Aleš a Jakub s napětím očekávají, jaké to Rusko vlastně bude …

O Aliho s Bobyho se během návštěvy města královsky postarala Natali – vedoucí jednoho z petrohradských skautských klubů. Prohlídku města zakončila velkolepá oslava maturitních ročníků, ke kterým se kluci mohli přidat. Jde o každoroční akci, u níž nesmí chybět „bílá noc“, zapálené majáky, ohňostroj a plachetnice s červenými plachtami podle příběhu Алые паруса. Petrohradští skauti si dali na výzdobě papírové rolky náležitě záležet. Svůj vzkaz malovali takřka hodinu.

Zajímavostí je i cena benzínu „jako doma“. Akorát je třeba zohlednit směnný kurz a benzin se tak dá rázem koupit za polovic… Toho času v nedalekém Rusku (181 kilometrů od Moskvy) nadešel čas pro pravidelnou údržbu. Z dlouhé chvilky se Ali s Boby pustili do seřizování ventilů i do úprav přední nápravy.

Moskva 24.-25.6.2015, největší město, které skauti se svojí škodovkou zatím navštívili. A další zajímavý vhled do ruské kultury se naskytl díky pravoslavným skautům (Братство Православных Следопытов: bydgotov.com). A jak Ali říká „Pozornost nepřitahuje jenom naše Škodovka (díky motoru vzadu nejčastěji srovnávaná s porschetem), ale i foťák značky Flexaret, který Boby občas používá“. A bombónek před odjezdem z Moskvy „Brno nebo Moskva?!? Šaliny tu mají jenom jinou barvu“.

Kilometry přibývají a skauti poprvé využívají bedýnku s náhradními díly. 27.6.2015 došlo i na dolévání olejů, a jak skauti poznamenali „Díky mediální skupině ŠKODA.NEVĚDĚT máme co dolévat…“ Mediální skupina ŠKODA.NEVĚDĚT spravuje portály SKODAHOME.cz , SKODAKLASIK.cz a VW-scene.cz poskytla některé provozní kapaliny (olej, brzdová kapalina, aditiva do benzinu…).

JAPONSKO SKODOVKOU 107 RU„Ano! Volga, Volga! Širá řeka, rovný kraj… a Nižnij Novgorod, město na ní ležící. Nejkrásnější vyhlídky Alešovi a Jakubovi hned na úvod ukázala skautská průvodkyně – Darya. S postupem jejich cesty se kvalita cest zhoršuje, skauti zvažují, zda nepřesedlat na bytelnější stroj – tank T-34.  Aneb výročí 70 let od konce války tepe celým Ruskem.

Koncem června vrcholí přípravy na skautské tábory a Ali s Bobym smutní, že se jich nemůžou letos zúčastnit. Snaží si táborovou atmosféru připomenout všude, kde to jenom trochu jde. Nabídku na návštěvu tábora kazaňských skautů logicky nešlo odmítnout. Od dob, kdy se zde českoslovenští legionáři zmocnili carského pokladu se toho ve městě mnoho změnilo.

Je poslední den v červnu, skauti a jejich ŠKODA 120L opouštějí Evropu a překračují pomyslnou hranici do Asie …

JAPONSKO SKODOVKOU 125 RUSouvisející články:

* ŠKODA 120 L poveze skauty do Japonska

* JAPONSKO ŠKODOVKOU