SHARE

Kino pro motoristy je něco, co my Evropané známe zejména z amerických filmů. Tento nápad se poprvé zrodil v květnu 1933 a sice v hlavě manažera prodejny autodoplňků v americkém městě Camden, Richardu Hollingsheadovi. Byl to on, koho poprvé napadlo, že by lidé mohli sledovat filmy z pohodlí svých vozů.

Autokino

Hollingshead byl touto myšlenkou namotivován poté, co viděl, jaké potíže má jeho matka s pohodlným sezením v kině. Zkoušel mnoho možností, jak uspořádat projektor, promítací plátno, rádio a vozy v příjezdové cestě u svého domu. Nakonec mu přišla nejlepší verze, kdy budou jednotlivé terasy s vozy umístěny kolem obrazovky tak, aby si nijak nezacláněly ve výhledu.


Po obdržení patentu Hollingshead založil společnost Park-In Theaters, Inc. a rozhodl se pro postavení prvního drive-in kina pro téměř 400 vozů. Následně se pro jeho kino osvojil název „Automobile Movie Theater“ (automobilové kino). Otevřeno bylo 6. června 1933 a promítala se komedie z roku 1932, Wives Beware (Manželky na pozoru). Vstupné bylo 25 centů za auto a dalších 25 centů za osobu. Bylo to o něco dražší než vstupné do krytého divadla, ale za to zde mohli návštěvníci volně jíst, kouřit a libovolně využívat soukromí svého automobilu.

Konec, ale i začátek

První drive-in byl uzavřen po pouhých 3 letech provozu a to z důvodu nízkého profitu. Po celém západě začaly vznikat stovky nových automobilových kin a chudák Hollingshead nestačil podávat žaloby. Jeho patent byl definitivně převrácen a v 50. letech bylo v USA kolem 5000 automobilových kin.