SHARE

Máte zájem pořídit so nový automobil, ale dáváte přednost spíše klasice před novinkami? Pak pro vás máme skvělý tip. Tahle 105 je v naprosto skvělém stavu a stojí stejně, jako kdybyste si pořizovali nové Citigo.

Jak to tak vypadá, pro nás klasické Škodovky začínají nabývat na své hodnotě. Stopětky potkáváme na našich silnicích ještě celkem běžně, ovšem jedná se o velice oježděné kusy, které nemají vůbec žádnou hodnotu. Velmi často se také jedná o několik vozů poskládaných do jednoho, ovšem v Německu se nachází jedna raritka.

V Lipsku je momentálně na prodej Škoda 105 L společnosti Gerex Automobile und Technik. Automobil je z roku 1988 a má najetou pouhých 9 tisíc kilometrů, takže se jedná o absolutní unikát. Interiér i obložení jsou absolutně netknuté a původní jsou dokonce i pneumatiky. Vypadá to, jako by první majitel tento vůz zavřel do garáže a od té doby v něm jezdil jen jedno za rok, aby se neřeklo.

To nejzajímavější na celém vozu je však jeho cena. Společnost automobil vlastnící za něj chce 7 900 euro, což je dle aktuálního kurzu zhruba 215 tisíc korun. A za takové peníze už velmi snadno pořídíte slušnou ojetou Octavii druhé generace, nebo úplně nové Citigo.

Pod kapotou tohoto pokladu šlape litrový motor se čtyřmi válci, rozvodem OHV a výkonem 33 kW. Maximálka je 130 kilometrů v hodině a zrychlení z nuly na sto za 24 sekund. Tehdy se jednalo o jednu z vůbec výkonově nejslabších variant řady 742. Ta nejsilnější, Škoda 136 L, zvládala stovku za 14 sekund a uměla to dotáhnout až na 150 kilometrů v hodině. Poháněna však byla třináctistovkou se 46 kW. Tak co měli byste o tento kus zájem? Minimálně jako sběratelský kousek by to nebyla vůbec špatná investice!