K závodním vozům různých značek, patří i přepravní a servisní vozy. Například Ferrari využívalo hlavně značku Fiat a značka ŠKODA v době totalismu vozy Avia.

České Automobilové Legendy

Nejprve stručně zabloudíme mezi České Automobilové Legendy. Jde o sdružení lidí, modelářů a zároveň sběratelů, kteří si chtějí rozšířit své sbírky o modely, jež nejsou běžně nabízené a nebo nejsou spokojeni s kvalitou provedení nabízeného modelu. Dnes Vám představíme jednu prvotřídní přestavbu modelu Avia A 21.

Avia Furgon A 21 – Škoda Motorsport

Na začátku, před dvěma lety, byl model Avia A21 pro Ruský trh, který se sám nabízel pro přestavbu na servisní vůz Škoda Motorsport. Již při rozebírání modelu pro odbarvení, bylo jasné, že některé díly se nepodaří zachránit -např. zrcátka, která stejně neodpovídala originálu, některé nebudou použitelné, třeba maska byla barvená na modro a některé díly bohužel svojí kvalitou odpovídaly ceně novinového modelu. V podstatě z původního modelu zbyl pouze podvozek, karoserie a zasklení- to by se sice dalo udělat znovu, ale to by bylo již velmi finančně náročné.

Výsledek můžete vidět na obrázku s díly. Zrcátka, stěrače a přední blinkry jsou tištěna na 3D tiskárně, ostatní díly jsou odlévané, kromě přídavných světel, ty jsou lisované. Znak na masce je tampo print. Obtisky byly vyrobeny na zakázku u firmy Eduard, nejedná se o domácí výrobu tiskem na obtiskový papír. Rámečky předních světel jsou galvanicky chromované.

Karoserie je vždy nejprve odbarvena, pak nastříkána tmelem a po obroušení barvena. Po nanesení obtisků a ručním domalováním detailů – blinkry, kliky, hliníková lišta na boku, zadní lampy atd je model před kompletací ještě nalakován.

Firma se také chtěla vyvarovat zvyku, že uděláte pěkný model, který vám pak domů přijde zabalený v ubrousku, v krabici od bot a tak jsme věnovali část našeho úsilí návrhu obalu a výrobě PC boxů, výsledek můžete posoudit také na obrázku.

ŠKODA.NEVĚDĚT…

Na závěr představení každého námi prezentovaného modelu je i hodnocení. Zde budeme obzvláště přísní, jelikož se jedná o profesionální, malosériový model, ale již když jsem model dostal do ruky, věděl jsem, že hodnocení bude z našeho pohledu dosti jednoznačné. Model se vyznačuje precizně provedenými detaily, již na první pohled vidíme, že tu máme čest s profesionálně upraveným modelem.

Asi nejvíce nás zaujalo lakování modelu, které je na vysoké kvalitní úrovni, a dodává Avii úžasný vzhled. Ve spojení již zmíněnými detaily (světla, maska, zrcátka …). I barevné provedení včetně odtisků vypadá dosti realisticky. Z našeho pohledu si model zaslouží výbornou a bude ozdobou každé sbírky.

Strategie a plány firmy CAL.

Jeden z členů sdružení České Automobilové Legendy nelitoval prostředků a před dvěma lety nakoupil dostatečné množství modelů Avia, a tak se můžete těšit ještě na několik dalších variant tohoto modelu. Ty budou vznikat vždy ve 24 ks serii, část si ponechávají zúčastnění tvůrci a zbytek je nabídnut k prodeji, pro umoření nákladů s výrobou. Doufáme, že se vám budou modely z produkce CAL líbit a sdružení je otevřené všem vašim nápadům pro tuto malosériovou produkci.