Dovolujeme si Vás pozvat na Grand Veteran 2019, který se konná 27.4.2019 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, Ústavní 91, Praha 8

Letošní ročník Grand Veteran 2019 představí téměř celou pozemní historickou mobilitu. K vidění budou nejen historické automobily a motocykly, ale také historická kola, autobusy, traktory, a dokonce i sportovní a závodní auta. Celý projekt je nejenom ukázkou historické mobility, ale také představením velkého potenciálu, který veteránské aktivity nabízejí. Ať už v oblasti výchovy dětí a mladé generace, kulturních představení s historickými vozidly nebo bohatého života klubů historických vozidel. Letošní Grand Veteran je také příkladem dosud ojedinělé spolupráce mezi dvěma největšími subjekty sdružující kluby historických vozidel v České republice, tedy Federaci klubů historických vozidel ČR a Autoklub České republiky.

Na své si přijdou nejen zájemci o tuto techniku, ale doslova celé generace. Pro nejmenší děti jsou připraveny tvůrčí dílničky, kde si děti budou moci vyrobit vlastní autíčko a vyzkoušet své rukodělné dovednosti a znalosti. Mohou zde získat také svůj první dětský řidičský průkaz a za místní dětskou měnu si užijí zábavu v dětských buggy nebo v historickém autobusu z muzea MHD ve Střešovicích. Zábavný program ekonomické gramotnosti pro děti je připravován ve spolupráci s Českou národní bankou ku příležitosti 100 let československé koruny. Pro ženy jsou připraveny kosmetické koutky, kde budou moci využít péči profesionálních kosmetiček.

V rámci celodenní akce bude sehráno představení znázorňující 100 let od vzniku československé koruny. Využita k tomu budou historická vozidla, která jezdila na silnicích v době v době první republiky. Hlavním kulturním bodem programu bude však komponované představení spojené s listopadovou sametovou revolucí roku 1989. K vidění bude několik autentických vozů z období sametové revoluce a krátce po ní, např. služební vozidlo BMW 735 iL z kolony Václava Havla, Tatra 613 a další. Vozidla, která budou součástí jednotlivých scén, propůjčí členové historických autoklubů a muzeí. Kromě individuálních majitelů budou k vidění vozidla z Retroautomuzea Strnadice a jejich oddělení VB. Hranou scénu bude dokreslovat dobová hudba, komentáře a dobová videa promítaná na velkoplošnou obrazovku. Na akci se účastní další sbírky – Muzeum auto veteránů rodiny Samohýlů, Sdružení historických sanitek, Veteran aréna Olomouc, Historické motocykly Hradní stráže a další.

Hlavní cílovou skupinou diváků jsou především mladí lidé, kteří osobně nezažili listopadovou revoluci, a jejich rodiče k připomenutí důležitosti vlastních dějin. Tímto netradičním a poutavým zážitkem bude mladé generaci naživo ukázána historie Československa a zrod demokracie.

Po celý den akce je připravený bohatý program:

• Grand Veteran Salon – Výstava vozidel a klubové prezentace
• Klubová defilé
• Dvě kola jízdy pravidelnosti
• Předváděcí jízdy sportovních a závodních vozů
• Zajímavé osobnosti historie i současnosti
• Defilé historických traktorů, sanitek, policejních vozů, motorek
• Historická kola
• Dětské programy (tvůrčí dílny, veteránská řemesla, buggy pro děti, program ekonomické gramotnosti pro děti, soutěže v golfu pro děti – Golf Hostivař, vyhodnocení dětských výtvorů na podiu)
• Komponovaný program 100 let československé koruny
• Komponovaný program sametové listopadové revoluce 1989
• Zahájení veteránské sezóny – Požehnání vozidlům na novou sezónu knězem ČOV Oldřichem Chocholáčem
• Stánky, občerstvení
• Akcí bude provádět známý moderátor Petr Vichnar s Denisou Jeřábkovou a Markem Odrobinou
• Pro účastníky s vozidly je připraven společenský večer v divadelním prostoru v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích
• Letní kino s filmem Florenc 13,30

Na závěr akce si budou moci návštěvníci v letním kině připomenout legendární český komediální film Florenc 13,30 film z roku 1957 režiséra Josefa Macha s Josefem Bekem v hlavní roli. Snímek vypráví příběh větší skupiny lidí, kteří cestují luxusním autobusem Škoda 706 RTO z Prahy-Florence do Karlových Varů. Na základě loňských zkušeností a současného stavu přihlášek se předpokládá příjezd 150 až 200 historických vozidel.