SHARE

Unikátní nález proběhl ve vojenské oblasti v Larkhillu. Byl zde objeven doslova pohřbený automobil z roku 1932, který vydal mnohá tajemství. Jaká?

Podrobné prozkoumávání celé vojenské oblasti probíhalo pod vedením archeologického týmu z Wessexu. Výzkumy se odehrávaly poblíž městečka Larkhill, které se nachází zhruba 140 kilometrů od Londýna. Tým během průzkumů narazil na skutečný unikát a to automobil MG J2 z roku 1932.

Dokonce se týmu podařilo zjistit i podrobnější informace o tomto automobilu. Pomohlo jim k tomu sériové číslo vozu J2192, které bylo vyraženo na jeho podvozku. Historikové zjistili, že jediným zaregistrovaným majitelm vozu byl J.H. Howard a to od července roku 1934. Ovšem vlastníků bylo s největší pravděpodobností více. V šedesátých letech byl automobil odložen do jámy, která byla primárně určena pro úschovu zbraní. V této jámě pak automobil dřímal až do dnešních dní.

Tento model MG J2 je jedním z 2.083 kousků, které vznikly. Bylo to pro nás skutečné překvapení,“ popsal Damien Campbell-Bell z archeologického týmu Wessex. „Podle pneumatik usuzujeme, že auto jezdilo až do počátku 60. let.“ Historikové navíc zjistili, že automobil přišel o velkou část ze svých dílů, které byly demontovány, pod záminkou opravy. K té však nikdy nedošlo.

Nález je natolik unikátní, že byl celý kompletně převeden do grafické podoby v 3D. Nafoceny byly všechny plochy vozu a pomocí fotogrammetrie byl automobil softwarem převeden do elektronické podoby. Fotografie byly následně propojeny v jeden celek a celkový výsledek vypadá nadmíru dobře.

A poslední zajímavost. MG J2 1932 dokázalo dosáhnout maximální rychlosti 65 km/h a přišlo na 199 liber. To byla ve třicátých letech minulého století průměrná roční mzda.