Švýcarský dovozce vozů ŠKODA představil na ženevském autosalónu v březnu 1967 červený roadster s indiánským jménem Winnetou.

Apačský náčelník Vinnetou

SKODA-WinnetouKdyž někdo řekne Vinnetou, většina lidí, zvláště těch dříve narozených si vzpomene na apačského náčelníka, literární postavu, kterou vytvořil německý spisovatel Karl May. Vinnetou, i přes počáteční konflikt se stal pokrevním bratrem Old Shatterhanda, a jejich postavy si zahrály i v několika filmech.

Autosalon Ženeva 1967

Švýcarskému dovozci vozů Škoda se nezdálo, že na ženevském autosalónu v roce 1967 nepředstaví automobilka žádnou novinku. Proto narychlo ve vlastní režii nechal v německých Cáchách vyrobit na podvozkové skupině „eMBéčka“ dvoumístný roadster.
SKODA-Winnetou_0001
O záměru představit zmiňovaný vůz na autosalonu v Ženevě se vedení automobilky dozvědělo dosti pozdě a bylo náležitě zaskočeno, zvláště když švýcarský prodejce počítal s malosériovou výrobou. Dvoumístný vůz měl mít dvoukarburátorový motor o výkonu 52 koní s maximální rychlostí 160 km/h a jeho cena neměla přesáhnout 7900 švýcarských franků.

SKODA-Winnetou_0002

Nakonec se představený vůz počátkem dubna 1967 dostal po vlastní ose do Mladé Boleslavi, kde se měl podrobit funkčním zkouškám. Winnetou najezdil necelých tisíc kilometrů a výsledky testu byly velmi kritické a potvrzovaly nechtěnost vyrábět tento vůz v AZNP.

ŠKODA Winnetou

Základem Winnetoua byl rám svařený z ocelových profilů doplněný podvozkovými skupinami z eMBéčka. Rozchod byl mírně rozšířen a naopak rozvor byl zmenšen na 2095 mm. Pohonnou jednotkou byl dvoukarburátorový čtařválec o obsahu 988 ccm o výkonu 46 koní spojený se standartní převodovkou. Laminátová karoserie pocházela z amerických stavebnic Bill Devin. Podobné karoserie byly montovány také na vozy VW Brouk a z něho byly použity některé díly, jako např. světla. Vinnetou byl 3815 mm dlouhý, 1595 mm široký a s plátěnou střechou byl vysoký 1300 mm.

SKODA-Winnetou_0009

… a kde nyní je?

Údajně se nachází u jednoho nizozemského sběratele historických vozů, ale je v hodně nepůvodním stavu. Že jde o vůz ŠKODA Winnetou nasvědčuje štítek s původním číslem motoru ŠKODA, ale nyní je na podvozkové skupině Volkswagen.