Letos bylo otevřeno nové muzeum, které je zaměřeno na vozy s okřídleným šípem ve znaku. Využili jsme jednoho prázdninového dne, nastartovali našeho veterána vůz ŠKODA 1000 MBT z roku 1968 a vypravili jsme se z Prahy směr Mrač, v jejímž katastru se muzeum nachází.

Nedaleko Benešovské silnice mezi obcemi Poříčí nad Sázavou a Čerčany se nachází areál, v němž se rozkládá SVĚT ŠKODOVEK. Muzeum obsahuje jednu z největších soukromých sbírek automobilů ŠKODA a většina jich zapadá do totalitního období.

ŠKODA typ 990 NOV „FAVORIT“

Nás asi nejvíce v muzeu zaujal perfektně zrenovovaný „FAVORIT“. V roce 1961 se rozjela výroba padesáti kusů NOV ( Nový Osobní Vůz), který nesl označení Favorit. Celkem bylo vyrobeno 48 sedanů ( z nichž jeden s plátěnou střechou Airable) a dva dvoudvéřové (Tudor), z nichž druhý měl pravostranné řízení a laminátovou odnímatelnou střechu. V roce 1963 přestavbou jednoho nabouraného sedanu, vnikla i verze combi pojmenovaná ŠKODA typ 990 „Hajaja“.

Tato nultá série budoucích eMBéček najezdila při zkouškách více jak 1,5 milionu kilometrů, a to jak po území Československa, tak zkoušky probíhaly i v Rumunsku, NDR či v zemích bývalého sovětského svazu. 

Zajímavostí této nulté série je, že karoserie se připravovaly na několika místech i mimo závody v Mladé Boleslavy a Kvasinách. Jedním z nich byla i dílna v pražském Karlíně, kde pracovali klempíři z Letova a mezi nimi byl i můj otec. Zde asi vznikla i má láska k eMBéčkům, a proto do muzea SVĚT ŠKODOVEK jsme přijeli vozem ŠKODA 1000 MBT.

SVĚT ŠKODOVEK

V muzeu si na své přijdou i milovníci rychlých kol. Asi nejzajímavějším exemplářem je právě vůz ŠKODA 130 RS, se kterým se posádka Vojtěch, Enge, Šenkýř podílela na zisku titulu pro značku ŠKODA v seriálu mistrovství Evropy značek v roce 1981. Opomenout nesmíme ani vozy ŠKODA 130 LR, ŠKODA Felicia Kit Car, či ŠKODA Fabia S2000.

Velmi zajímavý celek tvoří i několik vozů řad 1101 a 1200 až 1202. K vidění je i několik prototipů, které může závidět i ŠKODA Muzeum. Zajímavostí jsou i upravené dílenské vozy, auta pro hasiče, nebo ŠKODA 120 pro letecký provoz na letišti. 

… pozvánka závěrem

Závěrem bychom vás rádi pozvali do muzea SVĚT ŠKODOVEK, kde najdete i jeden  z prvních vozů řady ŠKODA 110 R Coupe (1970), který doputovalo až do Kremlu. Byl původně Československými komunisty darován Leonidu Brežněvovi jako výraz nezdolného přátelství se Sovětským svazem. Ten ho odmítl a auto se vrátilo do ČSSR.