Věděli jste, že v počátcích automobilismu nebyla světla povinná? Na příkladech exponátů ze ŠKODA Muzea si ukážeme, jak se změnila automobilová světla za posledních 110 let.

1906 – LAURIN & KLEMENT VOITURETTE A

První mladoboleslavské automobily, jako třeba tato LAURIN & KLEMENT VOITURETTE A z roku 1906, mohly být na přání vybaveny acetylénovým přídavným osvětlením. Osvětlení totiž v té době ještě nebylo povinnou součástí výbavy.

1929 – LAURIN & KLEMENT ŠKODA 110

Elektrická světla se v autech objevila ve 20. letech minulého století už jako součást standardní výbavy, například u tohoto modelu LAURIN & KLEMENT ŠKODA 110 z roku 1929. Nejluxusnější vozy mohly být vybaveny prvním primitivním přepínáním tlumených a dálkových světel – světlomety byly upevněny na ocelové příčce, kterou bylo možno speciální pákou uvnitř naklápět.

1930 – ŠKODA 645

Zhruba od poloviny 20. do začátku 30. let bylo módní vypískování loga automobilky do předních světlometů. Na fotografii model ŠKODA 645 z roku 1930.

1937 – ŠKODA POPULAR MONTE CARLO

Zajímavostí, která se objevila mimořádně jen u jednoho modelu ŠKODA POPULAR MONTE CARLO, bylo elegantní skrytí světlometů za ozdobnou mřížku.

1960 – ŠKODA OCTAVIA

ŠKODA OCTAVIA disponovala velmi netradičním (v té době však docela obvyklým) systémem přepínání potkávacích a dálkových světel – provádělo se sešlápnutím tlačítka na podlaze vlevo od spojky.

1985 – ŠKODA 125

ŠKODA 125 dostala první typ velkoplošných světel integrovaných přímo do čelní masky. Nahradila dřívější kulaté či oválné světlomety. I směrová světla se stala u tohoto modelu součástí masky hned vedle světel – dříve bývala samostatně umístěna v nárazníku.

2001 – ŠKODA SUPERB I

Halogenové žárovky nahradila výkonnější a úspornější xenonová technika. První bi-xenonové světlomety s dynamickou regulací nastavení sklonu a s výsuvnými integrovanými ostřikovači ve voze ŠKODA se objevily v roce 2001 v první generaci modelu SUPERB. Tehdy šlo o výbavu na přání.

2013 – ŠKODA OCTAVIA III

LED technologie díky své úspornosti sloužila nejprve jako světla pro denní svícení. Do vozů ŠKODA přišla poprvé v roce 2009 jako samostatný díl v předním nárazníku u modelu OCTAVIA RS. Součástí hlavních světlometů se LED světla stala na přelomu let 2012 a 2013. Jako první je dostala OCTAVIA v samém závěru roku 2012, poté následoval omlazený SUPERB druhé generace v polovině roku 2013.

2018 – ŠKODA KAROQ

Světlomety prošly za posledních deset let velkým vývojem. Halogenové žárovky vystřídaly xenonové výbojky, které dnes nahrazují ještě výkonnější a úspornější LED světlomety. K tomu patří i moderní asistenční systémy jako třeba Auto Light Assist v novém SUV ŠKODA KAROQ, který automaticky rozsvěcuje a zhasíná dálková světla v závislosti na aktuálních světelných podmínkách a dopravní situaci.