Strhující příběh mladoboleslavské značky lemuje řada milníků, legendárních automobilů, osobností i jejich příběhů, které ji za 125 let existence etablovaly daleko za hranicemi rodných Čech. Připomeňte si vozy, které formovaly úspěšný příběh značky ŠKODA. Třetí část nám připomene vozy po vstupu do koncernu VW až do roku 2020.

1996 – ŠKODA OCTAVIA I

V roce 1996 vznikl první model ŠKODA kompletně vyvinutý v rámci koncernu Volkswagen, zároveň šlo o první vůz nižší střední třídy v novodobé historii značky a navíc důstojného nositele proslulého označení OCTAVIA. Zákazníky oslovil nejen obrovský prostor pro zavazadla, ale také vynikající poměr cena/výkon. Karoserie, poprvé v mladoboleslavské historii konstruovaná s využitím počítačové technologie CAD (Computer-Aided Design), poskytovala vysokou úroveň bezpečnosti. Nadčasově elegantní design navrhl interní tým pod vedením Dirka van Braeckela. OCTAVIA I sjížděla v průběžně modernizované podobě z linek až do roku 2010, ke konci kariéry souběžně se svým nástupcem druhé novodobé generace.

2016 – ŠKODA KODIAQ

V roce 2016, tedy 40 let od debutu novozélandského víceúčelového vozu TREKKA s technikou sedanu OCTAVIA Super, vyjel do světa první zástupce nové rodiny vozů SUV značky ŠKODA: prostorný KODIAQ, pojmenovaný po mohutném aljašském medvědu hnědém. Objem zavazadlového prostoru ho pasoval na nejprostornější SUV ve své třídě. K silným stránkám patřila také špičková úroveň elektronické výbavy, včetně asistenčních systémů. Standardem se stalo nouzové volání eCall, aplikace ŠKODA Connect App umožnila lokalizaci, kontrolu a konfigurování vozu na dálku pomocí chytrého telefonu. KODIAQ brzy následovaly kompaktnější SUV mladoboleslavské značky jako KAROQ či KAMIQ.

2019 – ŠKODA CITIGOᵉ iV

První sériově vyráběný automobil ŠKODA s ryze elektrickým pohonem spoléhá na tichý a pružně zabírající motor o výkonu 61 kW. Energie uložená v článcích lithium-iontové baterie o kapacitě 36,8 kWh umožňuje dojezd 252 km podle normy WLTP. K sériové výbavě patří řada on-line funkcí, umožňujících například dálkové zapínání klimatizace, nabíjení baterie nebo kontrolu dojezdu vozu ŠKODA CITIGOᵉ iV, ať už jste kdekoliv.

2019 – ŠKODA SUPERB iV

ŠKODA SUPERB, třetí novodobá generace vlajkové lodi mladoboleslavské značky, se od své premiéry v roce 2015 těší velké oblibě. Aktuálně je nabízena také jako plug in hybridní SUPERB iV: přeplňovaný benzinový čtyřválec objemu 1,4 l efektivně spolupracuje s elektromotorem, systémový výkon činí až 160 kW. Dojezd v čistě elektrickém módu je dle metodiky WLTP až 62 km, v kombinovaném režimu se spalovacím motorem ujede SUPERB iV bez zastavení u čerpací nebo dobíjecí stanice dokonce 930 km. Svojí flexibilitou a ekologičností provozu spojuje to nejlepší z ryzích elektromobilů a automobilů osazených výhradně spalovacím motorem.

2019 – ŠKODA OCTAVIA IV

Od roku 1959 zamířilo k zákazníkům víc než 6 milionů automobilů OCTAVIA z českých i zahraničních továren značky ŠKODA. V listopadu 2019 odstartovala kariéra novinky, čtvrté novodobé generace nabízené jako liftback OCTAVIA nebo ještě prostornější OCTAVIA COMBI. Nová ŠKODA OCTAVIA jezdí na benzin, naftu či zemní plyn, nabízena je také s plug in hybridní soustavou jako OCTAVIA iV. K úspornému, ekologickému a tichému provozu přispívá mimořádně nízký odpor, kladený velmi prostornou karoserií obtékajícímu vzduchu. Vysokou užitnou hodnotu, tradiční atribut bestselleru české značky, umocňuje široká nabídka moderních asistenčních systémů.

2019 – ŠKODA VISION iV

Na jaře 2019 vzbudil pozornost výstavní koncept ŠKODA VISION iV, čtyřdveřové crossover-kupé postavené na modulární koncernové platformě pro elektromobily (MEB). Výhodou připravovaných vozů na bázi MEB oproti dodatečné vestavbě elektrického pohonu do konvenčních platforem bude mimo jiné optimální využití obestavěného prostoru ve prospěch posádky i nákladu. V průběhu roku 2020 se rozeběhne sériová produkce definitivní podoby tohoto přelomového modelu. Pro evropské trhy bude vznikat v hlavním závodě v Mladé Boleslavi.

125 let ŠKODA AUTO: Ikonické vozy 1. díl 1895 – 1945

125 let ŠKODA AUTO: Ikonické vozy 2. díl 1945 – 1995

Write A Comment