Rallye Monte Carlo, prestižní a náročné automobilové soutěže, se vozy z Mladé Boleslavi úspěšně účastní již od druhého ročníku (1912), dařilo se jim také v období první republiky. Počátkem 60. let se na trati RMC potvrdily kvality českých vozů Škoda Octavia: v lednu 1963 završily hattrick, tři vítězství ve své třídě v řadě! 

Počátky tohoto obdivuhodného příběhu sahají do ledna 1961. V té době kralovali zimním podmínkám na Rallye Monte Carlo skandinávští piloti, což vedlo tým Škoda k angažování talentované finské posádky ve složení jezdce Eska Keinänena a spolujezdce Rainera Eklunda pro nový speciál Škoda Octavia TS 1200. To, že se značka rozhodla správně, potvrdili navzdory náročné konkurenci vítězstvím v kategorii do 1300 cm3 a vynikajícím 6. místem v celkovém pořadí. 

V roce 1962 se všechny tři tovární posádky s hvězdným obsazením vydaly na soutěž do Monackého knížectví v modelu Octavia TS 1200. Nejvýše se Škoda ve třídě do 1300 cm3 umístila na 10. místě. V této třídě opět dominoval Fin E. Keinänen s umístěním na 21. místě v celkovém pořadí. Pozoruhodné odhodlání projevila také Norka Laila Schou-Nilsenová, která se v této třídě umístila i přes technické potíže na trati na 17. místě. Hattrick v této kategorii přišel v lednu 1963, kdy si Norové Edward Gjolberg a Carl F. Karlan dojeli s Octavií TS 1200 pro vítězství.