Nakladatelství GRADA nám přináší knihu Automobily a motocykly s motorem Wankel, ale málo kdo ví, že i značka ŠKODA a ÚVMV v letech 1964 až 1967 experimentovaly s Wankelovým motorem ve voze ŠKODA 1000 MB. Více se dočtete v knize na str.111.

Wankelův motor

Motor s krouživým pístem konstrukce Felixe Wankela se ve vývojových dílnách společnosti NSU poprvé rozběhl 1. ledna 1957. Novinářům a odborné veřejnosti byl představen až o tři roky později v Deutsches Museum v Mnichově. Odborný svět byl nadšen, Wankelův motor byl označován za motor budoucnosti a zpočátku tomu vše nasvědčovalo. 

Automobilky i další výrobci spalovacích motorů horečně nakupovali licence a začali pracovat na vlastním vývoji Wankelova motoru. Avšak s rostoucími problémy postupně odpadali, až zbyla samotná Mazda z Japonska, která vyráběla automobily s Wankelovým motorem do roku 2012. 

Předvídaný celosvětový úspěch se sice nedostavil, nicméně Wankelův motor své poslední slovo dosud neřekl. Tato kniha pojednává o jeho historii a o životě jeho tvůrce, Felixe Wankela.

GRADA souborná publikace autora Květoně Michaela –  Automobily a motocykly s motorem Wankel – 144 stran, 299,- Kč nyní 224,- Kč