Kdo by nechtěl mít to nejvýhodnější pojištění vozu. Však si ho můžete snadno spočítat v kalkulačce povinného ručení. Hned v jejím úvodu ovšem narazíte na položku jménem bonus. Jak zjistit ten svůj? Pojďte se na to podívat.

Co je to bonus povinného ručení

Jedná se vlastně o slevu vyjádřenou v % na pojistném za určitou délku sjednaného povinného ručení bez pojistných událostí, tedy bez nehod. Při určení bonusu povinného ručení tedy záleží na tom, jak dlouho máte sjednané povinné ručení, a jaká je vaše řidičská historie. Tyto údaje pojišťovny evidují od roku 2000 u ČKP na IČO nebo rodné číslo. Sleva bonusu pak začíná nejčastěji na 5 % a vyšplhat se může až na 60 %. Takže jezdit bezpečně a bez nehod se opravdu vyplatí.

Slevu za bezeškodní průběh lze navíc započítat i pro vaše havarijní pojištění. Nejedná se vždy o stejnou slevu, protože každá pojišťovna má svá vlastní pravidla, která najdete v pojistných podmínkách.

Jak zjistit bonus povinného ručení

V kalkulačce povinného ručení je možné bonus rovnou zohlednit, a to na základě vašich údajů. V sekci “Bonus za jízdu bez nehod” vyberete možnost “Ověřit on-line”, doplnit údaje a v porovnání nabídek uvidíte kalkulaci se započítanou slevou. Jak zjistit stav bonus povinného ručení tedy opravdu není nic složitého.

Co je to malus povinného ručení

Dočkali jste se v kalkulaci povinného ručení místo slevy naopak přirážky? Může za to nejspíše malus povinného ručení. V případě pojistné události totiž pojišťovna pojistníkovi odečte určitý počet měsíců (nejčastěji 24 až 36), o které bude celková výše měsíců ponížena. Pokud se tedy daný pojistník dopracuje až k zápornému výsledku, jedná se o malus, který se bude zohledněn coby přirážka k základnímu pojistnému.

Jezděte tedy obezřetně, s ohledem na ostatní řidiče a odměnou vám může být velmi pěkná úspora na vašem povinném ručení!