Nadšenec z Nového Zélandu navrhl stavebnici legendárního SUV TREKKA. Pokud získá dostatek hlasů, LEGO by stavebnici skutečně mohlo začít vyrábět. Prohlédněte si ji.

Trekka se nedávno objevila na webu LEGO Ideas, kde mohou fanoušci legendární stavebnice sdílet své nápady na nové modely. Autorem je Gareth Davies, který vystupuje pod přezdívkou Expanse.

ŠKODA TREKKA

Gareth je z Nového Zélandu, kde se TREKKA v letech 1966–1973 s využitím mechanických komponent modelu ŠKODA OCTAVIA a místních zejména karosářských dílů vyráběla (šlo o první a doposud v podstatě jediný přímo na Novém Zélandu navržený a vyráběný osobní automobil). „Chtěl jsem postavit něco, co má silné spojení s Novým Zélandem, něco, s čím by si mohly hrát děti všeho věku, a také něco, co by mohlo být vystaveno jako zajímavý model. TREKKA se zdála být skvělou volbou,“ píše autor v představení své stavebnice na stránkách LEGO Ideas.

Pro ŠKODA Storyboard Gareth popsal, jak vůbec model vznikal. „TREKKA má poměrně charakteristický design, snažil jsem se soustředit na jeho klíčové prvky: zaoblení v předních rozích, klínový tvar kapoty, ploché boky, úhel postavení zadních kol, nebo celkový tvar střechy a zadních dveří,“ říká Gareth. Podle svých slov se snažil maximálně zachovat proporce originálu.

Světle modrou barvu modelu, v řeči hračkářské firmy označenou jako Medium Azure, pak určila zaoblená kostička, kterou Gareth využil právě v předních rozích auta. „Ta se vyrábí jen ve čtyřech barvách, bílé, červenohnědé a dvou modrých odstínech. Věděl jsem, že na střechu budu nejspíš muset využít bílou barvu, takže jsem vybíral ze zbylých tří barev a nakonec z důvodu dobrého sladění zvolil onu azurovou,“ říká. 

Čtyři týdny práce

Vymyslet, jak postavit karoserii, zabralo Garethovi jen několik dní, složitější však byly různé pohyblivé části. „Aby se mohly všechny dveře otevírat, vyžadovalo to řadu změn v oblasti rámu dveří a předního okna,“ popisuje Gareth s tím, že se tak odchýlil od původního čistého designu vozu, nicméně druhou alternativou byly neotevírací dveře. A s tou možností se nehodlal smířit. Nejtěžší však podle něj bylo nakonec sladit funkční řízení a systém otevírání kapoty. Vzhledem k tomu, že kapota přímo doléhá ke spodní části rámu předního okna, nemohl Gareth použít standardní panty. „Nakonec jsem vymyslel mechanismus, který je spojen s podvozkem auta a který umožní, že se kapota nadzdvihne a zároveň posune vpřed,“ vypráví a dodává, že toto řešení se muselo pod kapotu kromě motoru vejít právě společně se sloupkem řízení.

Výsledná TREKKA z kostek LEGO je opravdu detailně propracovaná. Auto má funkční řízení, otevírací dveře i střechu, otevírací kapotu nebo sklopné zadní lavice sedadel, které po odklopení odhalí skrytý úložný prostor. Autor dokonce vytvořil dvě varianty provedení zádi vozu, které odpovídají variacím, jež byly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na Novém Zélandu k dostání. Stavebnice se má skládat z 1 801 dílku a hmotnost sestaveného modelu bude přes 1,5 kilogramu. Míry modelu jsou 34,6 × 18,5 × 19,6 centimetru. Realizace modelu ve virtuálním prostředí programu BrickLink Studio mu nakonec ve volných chvílích zabrala celkem tři týdny času. „Teď se vynasnažím ze všech sil a pokusím se model skutečně sestavit. Nejspíš ale zabere několik týdnů, než se mi podaří po celém světě nakoupit potřebné dílky,“ směje se Gareth.

10 000 hlasů pro realizaci

Model na první pohled fanoušky stavebnic i vozů ŠKODA zaujal. Už několik dní po zveřejnění splnil první podmínku, která na cestě k vytvoření skutečné stavebnice leží. Nápad totiž musí během 60 dnů získat nejméně 100 hlasů, pak dostane dalších 365 dnů na to, aby nasbíral celkem tisíc hlasů. Pokud během této lhůty splní i tuto podmínku, má nápad dalších 6 měsíců k tomu, aby pokořil hranici 5 000 podporovatelů. Poté je tu další půlrok k tomu, aby se dostal na hranici deseti tisíc hlasů. 

Pokud tedy TREKKA vytvořená ze stavebnice LEGO získá na webu LEGO Ideas potřebných 10 000 hlasů, dostane se do užšího výběru a dánská společnost by stavebnici jednou skutečně mohla vyrobit. ŠKODA Storyboard samozřejmě takovému nápadu fandí, a vyzývá tedy fanoušky, aby pro stavebnici hlasovali. Nezapomeňte, že pro potvrzení hlasu je nutné mít na webu LEGO Ideas založený účet, nestačí jen prostým kliknutím dát hlas.