Obliba historických vozidel rok od roku stoupá a i mezi sběrateli jsou modely veteránů velkým hitem.

První modely hračky byly ze dřeva a plechu. Později se modely začaly odlévat z kovu a resinu v několika typizovaných měřítkách. K nejoblíbenějším patří měřítko 1:43, 1:24 nebo větší 1:18. Hitem posledních let se staly modely, většinou stavebnice v měřítku 1:8.

Motocykl ČZ 175 z roku 1937

Nové technologie zasáhli i do modelářského odvětví. Posledním hitem pro několika kusové serie jsou 3D tisky a my vám dnes předtavíme motocykl ČZ 175 Standart v měřítku 1:8 z 3D tiskárny.

ČZ 175 je jednomístný motocykl, vyvinutý Českou zbrojovkou Strakonice, vyráběný v letech 1935–1946. Motocykly byly dodávány tradičně pouze v černém lakování doplněném bílými ozdobnými linkami a chromovanými díly. Vyráběl se v provedení Standard a Special, provedení Special se lišilo chromovanými ráfky, dráty kol a reflektorem, model B (Special) měl navíc i baterii, usměrňovač a elektrickou houkačku.

Poprvé se nám do ruky dostala stavebnice modelu vytištěného na 3D tiskárně. Přesnost byla na vysoké úrovni, díly k sobě perfektně pasovaly, a některé u sebe držely, aniž by byly slepené.

Prvním, hodně důležitým krokem je pečlivě připravit jednotlivé díly. Ač byly vytištěny na kvalitní tiskárně, přeci jen bylo zapotřebí důkladného očištění. K barvení modelu jsme použili originální odstín černé ve spreji. Model tím získal v kombinaci s chromem získal hodně na autentičnosti. K podobnosti se skutečným modelem jsme přidali bovdeny, kabely, či další příplatkové doplňky jako je tandemové sedlo, kožené brašny, nebo plechovka od oleje na přední vidlici.

Je to náš první model z 3D tiskárny a podnět k jeho pořízení nám dala naše ČéZeta 175 Standart, kterou právě renovujeme. Model lze zakoupit v několika měřítkách na stránkách výrobce MOCHR.cz.