Lamborghini Countach je velmi známý model, který je pojmenovaný jako „radost ze života“. Jak vlastně ale tento zvláštní název vzniknul?

Zvláštní název

Countach má podle dobových článků význam slova skvělý, ohromující či dokonce úžasný. Měl se jím podpořit ten fakt, že automobil ve své době platit za jedno z nejlepších vozů současnosti. Název Countach podle Top Gearu a jeho moderátora Jamese Maye má pocházet i italského slangu. Jak je to ale doopravdy?

Dle dostupný zdrojů je původ slova v piemonštině, což je románský jazyk, kterým hovoří asi 700 tisíc lidí a to převážně zkraje Piemont v severozápadní Itálii, která sousedí s Francií a Švýcarskem. V piemonštině to znamená něco jako zázračný či ohromný.

Když se pracovalo na modelu Countach, někteří s mechaniků v té době pocházeli právě z oblasti Piemontu. Jeden z nich mluvil skoro jen piemonštinou a po celé noci probděné u prací na voze před výstavní premiérou měl tento dělník v uvolněné náladě zvolat countach.

Sbohem korido

Toho si všiml Andy Wallace, který tehdy dělal mistra, a slovo se mu natolik zalíbilo, že jej nakonec použili pro jméno celého vozu. Dost možná také proto, protože velmi dobře znělo v angličtině. Premiéru si placka na kolech odbyla na autosalonu v Ženevě a o čtyři roky později se model začal vyrábět.

Jedním z důvodů, proč automobilka opustila pojmenovávání vozidel jmény odvozenými od španělské koridy, mohla být i změna majitele automobilové sekce značky. V té době totiž Ferruciso Lamborghini automobilu prodával.