/    SEAT a Ducati spolu sdílejí shodné tradice, vášeň pro design a inovace, jakož i intenzivní účast v motoristickém sportu
/    Celkem 150 let historie obou značek ukazují Isidre López a Livio Lodi, dva muži, kteří zodpovídají za sbírky historických automobilů SEAT a motocyklů Ducati
/    SEAT Leon CUPRA, nejvýkonnější model značky SEAT, je oficiálním vozem týmu Ducati v nedávno zahájené sezoně MotoGP

SEAT a Ducati

Dvě značky z jihu Evropy, SEAT (Barcelona) a Ducati (Boloňa), upevňují své partnerství v rámci mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP. V 18 závodech letošní sezony MotoGP je oficiálním vozem italského týmu Leon CUPRA, nejvýkonnější model španělského výrobce automobilů. SEAT i Ducati se přitom ohlížejí na více než 150 let pestré historie, v níž lze nalézt řadu společných jmenovatelů, jako jsou shodné tradice, vášeň pro design a inovace nebo dlouhodobé působení ve světě motoristického sportu.

Za doprovodu dvou strážců klenotů na dvou a čtyřech kolech, Livia Lodiho a Isidra Lópeze, jsme si v příslušných historických sbírkách prohlédli milníky z úspěšné historie obou společností:

– Od „papamobilu“ až po Caseyho Stonera: Každá ze značek SEAT a Ducati má svou sbírku, která udržuje jejich tradice při životě. V budově A122 společnosti SEAT je umístěno 263 vozidel, včetně závodních vozů a několika modelů, které se zapsaly do historie Španělska. Skvělým příkladem je SEAT 600, který postavil Španělsko na kola, nebo legendární „papamobil“, který byl speciálně vyroben pro návštěvu papeže v roce 1982. Muzeum Ducati v Boloni ukazuje nejkultovnější modely značky. Mezi ně patří například první závodní motocykl 125 Desmo GP nebo Desmosedici GP07, na němž Casey Stoner získal titul mistra světa v roce 2007.

– Na stupních vítězů:  Obě společnosti vyvíjejí a vyrábějí vozidla pro běžný provoz na veřejných komunikacích, ale mohou se pochlubit také úspěšným působením ve světě motoristického sportu. SEAT Sport získal od roku 1970 dva tituly mistra světa v závodech cestovních vozů (v letech 2008 a 2009), více než 25 titulů v soutěžích a úspěšně organizuje značkové pohárové závody na okruzích po celém světě. Značka Ducati závodí v MotoGP 14 let, během nichž zvítězila v 33 závodech, a 24 sezon bojuje v mistrovství světa superbiků SWC (Superbike World Championship), v němž má na svém kontě již 17 titulů mistra světa v hodnocení konstruktérů, a je přítomna v řadě dalších národních mistrovství. Italský tým zvítězil v roce 2007 v mistrovství světa MotoGP s australským závodním jezdcem Caseym Stonerem.

– Od Montjuïcu po Monte Carlo: Obě společnosti mají ve své historii vozidla, která se zúčastnila legendárních závodů a soutěží. SEAT 124 v úpravě pro skupinu 4 se umístil na stupních vítězů v nezapomenutelné Rallye Monte Carlo 1977 a motocykl Ducati 900 zvítězil ve vytrvalostním závodě 24 h Montjuïc v roce 1980, v jednom z nejnáročnějších závodů v motocyklové historii, který se konal na městském okruhu.

– Červená Ducati: I barvy mohou hrát velkou roli. Zatímco na motocyklu 750 Paso debutovala v roce 1985 charakteristická barva „červená Ducati“, získala Rallye Monte Carlo 1977 přezdívku „závod taxíků SEAT“ podle soutěžních vozů SEAT 124 skupiny 4, protože tento model i barvu tehdy používali provozovatelé taxislužby ve Španělsku.