Firma „Herpa“ je jedním z nejznámějších výrobců modelů v měřítku 1/87, které hodně vidíme u železničních modelářů. Nyní se na trhu po eMBéčku a eRku objevil další model ŠKODA 110 L.

Hundertka od Herpy

Model vozu ŠKODA 110 L od firmy Herpa nejvíce nadchne stavitele železnic. Ale od prodejců víme, že velké množství malých modelů eMBéček a eRek si zakoupili i sběratelé a milovníci vozů s okřídleným šípem ve znaku. Podle našich informací se modýlky dají koupit v několika barvách žluté, modré, červené …

Stovka pod lupou

Abychom mohli model řádně posoudit, vzali jsme si do ruky lupu. Ale i bez ní, je na první pohled hned poznat, že máme v ruce stovku z roku 1973. Na modelu je několik nepřesností, ale s ohledem na měřítko je složité detaily vytvořit ve správném měřítku, aby byly vůbec viditelné, nebo proveditelné. Asi největší chybu vidíme v malých předních světlech, gumy na náraznících nebo nepřirozené rámečky předního a zadního okna, ale i přes tyto výtky model hodnotíme kladně. Nejen, že hezky doplní malou železnici, ale určitě se neztratí ve sbírce milovníka škodovek.

Od prototipu k seriové výrobě

Již když vyjelo první eMBéčko, začalo se pracovat na jeho následovníku. První změny se objevily v roce 1968 na tisícovce a v roce 1969 začala sériová výroba vozu s označením ŠKODA 100. V roce 1973 dostala hundertka řadu novinek, z čehož asi nejnápadnější byly zapuštěné kliky. Vozů Škoda 100 – 110 bylo vyrobeno více jak jeden milión, takže můžeme říci, že “stovka” zmotorizovala Československo.

FOXtoys – modely aut

Zájemci si tyto modely mohou zakoupit u našeho největšího prodejce firmy FOXtoys, která nám model stovky od Herpy poskytla.

Související článek:

ŠKODA 1000 MB od Herpy