Když se dnes zamyslíme nad značkou Škoda, mnoho z nás automaticky myslí na populární modely jako Octavia nebo Fabia. Avšak v archívu Škody najdeme několik skutečných pokladů, z nichž Škoda 1100 OHC Coupé z roku 1959 je jedním z nejvzácnějších a nejzajímavějších.

Vzácný klenot české automobilové historie

Impresivní výkon motoru

Srdcem tohoto vozidla je čtyřválcový motor o objemu 1,1 litru. Přestože se může zdát malý, tento výkonný motor dokázal vygenerovat až 92 koní. Díky tomu mohl vůz snadno dosáhnout rychlosti až 200 km/h, což bylo pro tu dobu opravdu působivé.

Inovativní konstrukce a materiály

Jedním z nejvýznačnějších aspektů Škody 1100 OHC Coupé je její konstrukce. Výrobci se rozhodli použít sklolaminát pro karosérii, což bylo jedno z prvních takových použití v automobilovém průmyslu. Toto rozhodnutí nejen snížilo váhu vozu, ale také mu dalo elegantní a futuristický vzhled.

Exkluzivní produkce

Možná jedním z nejzajímavějších aspektů tohoto vozu je jeho vzácnost. Škoda vyrobila pouze dva exempláře tohoto modelu. Taková omezená produkce dělá z tohoto vozu skutečný sběratelský klenot.

Navrženo pro závody

I když Škoda 1100 OHC byla krásná na pohled, nebyla určena pouze k obdivování. Byla navržena a vyrobena s jasným cílem: závodění. Svědčí o odhodlání a ambicích Škody vstoupit na závodní scénu a ukázat světu, co česká technická mysl může dokázat.

Historie vystavená v Muzeu Škoda

Pokud byste si chtěli prohlédnout jeden z těchto vzácných exemplářů, nemusíte hledat daleko. Jeden z nich je hrdě vystaven v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi. Je to dokonalá příležitost pro milovníky automobilů ponořit se do historie a vidět tento výjimečný model na vlastní oči, který doplnil v muzeu jeden ze dvou otevřených provedení z roku 1957.