Firma DeAGOSTINI přináší 05.07.2023 do stánků časopis č.63 s kovovým modelem ŠKODA 1201 STW, které jsou součástí exklusivní kolekce KALEIDOSKOP SLAVNÝCH VOZŮ ŠKODA.

ŠKODA 1201 STW

Škoda 1200 byl osobní a lehký užitkový automobil střední třídy, vyráběný národním podnikem Automobilové závody (AZNP). Vůz klasické koncepce a s páteřovým rámem už měl oproti svému předchůdci zcela novou celokovovou karosérii, jako první ze sériových vozů značky ŠKODA. V září 1949 vznikl první prototyp automobilu a sériová produkce byla zahájena roku 1952. V roce 1956 ho nahradil modernizovaný typ Škoda 1201 se silnějším motorem, vyráběný do roku 1961. Oba typy byly známé pod lidovým označením Sedan.

Kombi, označované STW (Station Wagon, hovorově stejšn) je odvozeno od dodávky a má stejné vnější rozměry 4360×1690×1580 mm avšak asi o 30 kg větší hmotnost. Je vybaveno dvěma řadami sedadel. Oproti dodávce má navíc pevná boční okna a další dveře vpravo pro přístup k zadní lavici. Dělené okno bočních dveří má přední díl stahovací. Zadní jednodílné dveře jsou shodné s dodávkou. Ložná plocha (po sklopení zadní lavice) disponuje rozměry 1750×1380 mm. Sedák zadní lavice je výklopný a pod ním se nachází úložný prostor pro nářadí a povinnou výbavu. Kombi je stejně jako sedan pětimístné. Prototyp STW postavený roku 1950 na původním krátkém podvozku se od sériových vozů odlišoval posledním párem bočních oken. Ta byla, podobně jako u sériových sanitek, dvoudílná s vyklápěcím křídlem. Sériové STW mají namísto nich jednodílná pevná okna.

Stejně jako dodávka, i verze STW byla vyráběna ve Vrchlabí. První sériové kombi Škoda 1200 bylo dokončeno počátkem ledna 1953, poslední kombi Škoda 1201 opustily výrobní závod na podzim 1961. Celkem bylo vyrobeno 2076 kombi Škoda 1200 a 13 188 kombi Škoda 1201.

KALEIDOSKOP SLAVNÝCH VOZŮ ŠKODA

Součástí modelu je i časopis rozdělený do několika rubrik. Zjistíte podrobné informace o konkrétním automobilu včetně technických údajů. V kalendáriu věnovanému vždy konkrétnímu roku, kdy byl daný model vyroben, se dozvíte zajímavosti ze života, politiky, sportu i kultury, a to u nás i ve světě.

Předplatitel exklusivní kolekce KALEIDOSKOP SLAVNÝCH VOZŮ ŠKODA dostane zdarma i několik exklusivních dárků. Zajímavá je i PRÉMIOVÁ objednávka KALEIDOSKOP SLAVNÝCH VOZŮ ŠKODA, se kterou předplatitel dostane navíc šest speciálních vozů značky ŠKODA.

Na našich stránkách SKODAKLASIK.cz vás budeme postupně seznamovat s celou kolekcí KALEIDOSKOP SLAVNÝCH VOZŮ ŠKODA. Objednávky a více informací naleznetena DeAGOSTINI.