Dnes vám představíme dva modely autobusů v měřítku 1:43. Prvním je ŠKODA 706 RO od výrobce IXO a druhým je ŠKODA 706 RTO od Abrexu.

Trocha historie ŠKODA 706 RO a RTO

Autobusové ikony Škoda 706 RO a Škoda 706 RTO dodnes potěší oko nejen starší, ale i mladé generace.

Autobus Škoda 706 RO se vyznačoval na svou dobu velmi progresivním bezkapotovým provedením. Začal se sériově vyrábět nedlouho po skončení druhé světové války: nejdříve v pražské továrně Avia v Letňanech, později také v Sodomkově karosárně ve Vysokém Mýtě (která byla po takzvaném Vítězném únoru přejmenována na Karosu, národní podnik).

Autobus RTO vznikl v polovině padesátých let v podniku Karosa Vysoké Mýto (dnes IVECO Czech Republic) a byl opatřen mimořádně zdařilou nadčasovou karoserií.

ŠKODA 706 RO – IXO

Plastový model od výrobce firmy IXO představuje autobus ŠKODA 706 RO (Rekonstruovaný Omnibus). Jedná se o dvoudvéřové městské provedení. Některé skutečné autobusy ještě byly doplněny zahrádkou na střeše a žebříkem v zadní části vozu.

Model vyniká množstvím detailů a za zmínku stojí hlavně přední část, která se tváří opravdu věrohodně. Lakování modelu také zaslouží pochvalu. Dále nás zaujalo slícóvání skel, které opět model řadí do vyšší kategorie.

Váhu modelu propůjčuje kovový podvozek doplněný o přiměřené velikosti a hloubkou disků. Z našeho pohledu model patří mezi lepší ve své kategorii.

ŠKODA 706 RTO – Abrex

Plastový model od výrobce firmy Abrex představuje autobus ŠKODA 706 RTO (Rámový Trambusový Osobní). Jedná se o dvoudvéřové městské provedení patřící Dopravnímu podniku hlavn. města Prahy.

Již na první pohled vidíme řadu nedostatků. Pohled na přední část nám spíše připomíná licenční JELCZ. Bohužel je lakovaná pouze spodní část, čímž vrchní plast působí nepřirozeně. Samotnou kategorií jsou okna. Tím, že okna jsou pouze vložena dovnitř modelu, vypadají zapadlá a sloupky mezi nimi mohutně.

Karoserie ne úplně lícuje s plastovým podvozkem (strana u řidiče je vyboulená). Modelu by slušela i větší kola, jenž vypadají opravdu lacině.

Hodnocení na závěr

Model ŠKODA 706 RO od firmy IXO zaslouží od nás známku jedna méně a určitě obohatí každou sbírku modelů. Jeho cena někde nad jedním tisícem korun odpovídá kvalitě. Model ŠKODA 706 RTO od firmy Abrex lze zařadit do kategorie hraček, a proto ho ani nebudeme známkovat. Nelámat si hlavu s přesností modelů a citem pro detail je u Abrexu dlouhodobou bolestí, kterou ani cena kolem pětiset korun nezachrání.