Legendární vůz ŠKODA 110 Super Sport je známý díky filmu Juraje Herze Upír z Feratu (1981). Pro bíle lakovaný vůz navrhnul navrhnul Theodor Pištěk černé lakování zvýrazněné červenými linkami, které vozu zůstalo dodnes.

FOX18

Na pultech firmy FoxToys, která má více jak dvacetiletou historii se objevila prvotina nově vzniklé firmy FOX18 ŠKODA Super Sport FERAT. Její modely se budou soustředit na nám dobře známé značky jakymi jsou Škoda, Tatra či Velorex.

ŠKODA 110 Super Sport typ 724

První náčrty nového Super Sportu se datují rokem 1969, kdy začal vznikat dvoumístný automobil s laminátovou karoserií. První testy proběhly s motorem o výkonu 73 koní, později nahradil silnější motor překračující hranici sto koní a vůz s ním dosahoval 211 km/h. S elegantním bílým lakováním byl Super Sport představen v roce 1972 na autosalonu v Bruselu.

Později v roce 1981 se stal vůz hvězdou filmu Upír z Feratu, ve kterém si hlavní roly zahrála herečka Dagmar Veškrnová-Havlová. Vůz dostal nové černé lakování, zvýrazněné červenými linkami, které navrhnul malíř, výtvarník, automobilový závodník Theodor Pištěk. V současné době je vůz v muzeu Škoda.

ŠKODA Super Sport “FERAT” – FOX18 1:43

Do ruky se nám dostala ŠKODA Super Sport “FERAT” nově vzniklé firmy FOX18 v měřítku 1:43. Již na první pohled zaujme výrazná papírová krabička, na které nechybí stručná historie o modelu. Velké překvapení pak skrývá kvalitní plastová krabička, ve které je ukryt model ŠKODA Super Sport “FERAT” s interním označením FOX43001. Model je v základní verzi bez startovních čísel a reklam.

Když začneme model podrobně prohlížet, neunikne nám jemné rytí resinové karoserie spojené s kvalitním lakováním. O linkování se starají obtisky, které dokonale padnou. Samostatnou kapitolou jsou detaily, které model posouvají k pomalu stoprocentní realitě. Kvalitní světla, chromované zrcátko, stěrače z leptů, či opravdu věrná kola. Velmi kvalitní je i prosklení, kterým je nezkresleně vidět do interiéru.

Závěrečné hodnocení

Tím, že se jedná o první model nově vzniklé firmy FOX18, musíme přiznat, že laťka pro budoucí modely je nastavena hodně vysoko. V tomto případě dáváme jedničku a i nadále budeme sledovat další modely nově vzniklého výrobce. Model by neměl chybět u žádného milovníka českých vozů.