Škoda Auto představuje Škoda Vision Gran Turismo, velkolepou studii čistě elektrického vozu ve hře Gran Turismo 7 pro konzole PlayStation, a rozšiřuje tak působení značky Škoda ve světě virtuálních závodů. Plně elektrický vůz s pohonem všech kol Škoda Vision Gran Turismo, inspirovaný modelem Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957, je vybaven čtyřmi elektromotory o celkovém výkonu 800 kW*.

„Kořeny Škoda Motorsport sahají více než 120 let do minulosti a za tuto dobu zaznamenal motorsport ve Škoda Auto nespočet úspěchů. A jaký je další krok? Vstup do světa virtuálních závodů uvedením nového úžasného virtuálního koncepčního vozu do nejúspěšnější závodní hry na světě Gran Turismo. Studie Škoda Vision Gran Turismo propojuje naši bohatou historii s elektrickou budoucností a novým designovým jazykem Modern Solid. Naši zákazníci jsou objevitelé a elegantní vůz Škoda Vision Gran Turismo je skvělým způsobem, jak obohatit jejich zážitky a zároveň přilákat nové příznivce naší značky.“ 

Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto

„Když se designérský tým Škoda Auto pustil do tohoto velmi speciálního projektu, rozhodli jsme se vytvořit futuristickou verzi vozu Škoda 1100 OHC Spider pro digitální věk, inovativní spojení minulosti a budoucnosti, které zahrnuje i prvky našeho nového designového jazyka Modern Solid. Výsledkem je fascinující spojení tradičního motorsportu a virtuální elektrické závodní budoucnosti.“

Oliver Stefani, šéfdesignér společnosti Škoda Auto

Škoda 1100 OHC Spider

Virtuální studie Škoda Vision Gran Turismo čerpá inspiraci z reálného vozu Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957, který byl vyvinut pro závod 24 hodin Le Mans. Tým Škoda Design pod vedením Olivera Stefaniho vytvořil velkolepý jednomístný vůz s otevřenou karoserií, který kombinuje designové elementy legendárního vozu 1100 OHC s novými prvky, jako je například dvoudílný zadní spoiler. Škoda Vision Gran Turismo také nese prvky nového designového jazyka Modern Solid, které se objeví u připravovaných elektrických modelů Škoda. Patří mezi ně přední světlomety ve tvaru písmene T a matná barva karoserie v odstínu zelená Explorer. Celkem čtyři elektromotory s kombinovaným výkonem 800 kW* a točivým momentem 1020 Nm spolu s pohonem všech kol a aktivní aerodynamikou zajišťují výjimečný výkon za jakýchkoliv jízdních podmínek.

Škoda Vision Gran Turismo

Nízká, protáhlá karoserie studie Škoda Vision Gran Turismo dodává vozu velmi moderní a futuristický vzhled. Elegantní a dynamický exteriér konceptu se vyznačuje ostře vykreslenými liniemi a jasně definovanými hranami. Aktivní aerodynamické prvky, například na výrazném dvoudílném zadním spoileru navrženém značkou Škoda, se dynamicky přizpůsobují jízdním podmínkám. To zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti a ve spojení se čtyřmi elektromotory dokonalý poměr výkonu a účinnosti. Hráči si mohou pro svůj vůz Škoda Vision Gran Turismo vybrat ze dvou různých barevných provedení. První evokuje slavný vůz Škoda 130 RS, který se proslavil dvojnásobným vítězstvím ve své třídě na Rallye Monte Carlo 1977. Druhý má matnou barvu v odstínu zelená Explorer, symbolizující studii Škoda Vision 7S, která představila nový designový jazyk značky Škoda Modern Solid.

Vůz je navržen s ohledem na efektivitu a vynikající jízdní dynamiku, má hmotnost jen 1 300 kg a kombinuje délku přibližně 4,41 m s šířkou téměř 1,95 m a výškou pouhých 94,9 cm. O působivý pohon se starají celkem čtyři elektromotory napájené lithium-iontovou baterií o kapacitě 87 kWh. Bezkartáčové synchronní motory s permanentními magnety jsou uspořádány vždy po dvou, jedna dvojice se nachází na přední nápravě a druhá na zadní nápravě. Každý z motorů poskytuje výkon 200 kW při 25 000 min-1, což dává dohromady silný systémový výkon 800 kW*. Maximální točivý moment činí 1020 Nm, což umožňuje bezproblémovou akceleraci prostřednictvím jednostupňové převodovky. Pohon všech kol aktivně upravuje rozdělení točivého momentu mezi obě nápravy pro lepší chování v zatáčkách, čímž zajišťuje citlivou odezvu při jízdě. Základem vynikající jízdní dynamiky je nezávislé zavěšení ramen typu push-rod, podobné tomu, které se používá ve Formuli E. To dále zlepšuje stabilitu vozu při vysokých rychlostech, minimalizuje náklony karoserie a snižuje těžiště vozu. Sportovní zvuk vozu Škoda Vision Gran Turismo byl speciálně vytvořen týmem Technického vývoje a oddělením Škoda Design.

Více o Škoda Vision Gran Turismo na SKODAHOME.cz