Po tříleté přestávce se Volkswagen vrací na Techno Classica, jeden z největších světových autosalonů, který se každoročně koná v německém Essenu. VW se plánuje prezentovat jako značka „se srdcem“ a předvádět své historické modely. Středobodem bude 50 let Passatu, vozu, který VW nazývá každodenním hrdinou a designovou klasikou.

Passaty jsou tu od roku 1973

Volkswagen uvedl Passat v roce 1973 jako vlajkový model a součást své strategie transformace své řady po Broukovi. Passat, založený na Audi 80, sdílel s Audi mnoho komponentů a stylingu, oba navrhl Giorgetto Giugiaro. Nabízel se jako sedan, kombi nebo liftback, vyznačoval se pohonem předních kol a vstřikováním paliva, díky čemuž se stal jedním z nejmodernějších evropských rodinných vozů své doby.

Model druhé generace debutoval v roce 1980. Stále sdílející většinu komponentů s Audi 80, vrcholné modely dostaly pětiválcový motor Audi a pohon všech kol, který Volkswagen nazval Syncro. Výroba se zvýšila, protože VW jej vyráběl v Číně, Mexiku, Jižní Americe a Jižní Africe a prodával jej na šesti kontinentech.

Volkswagen provedl u třetí generace Passatu několik změn, včetně přesunu Passatu na platformu VW sdílenou s Golfem. Byla to první verze vozu s názvem Passat v USA. Předchozí generace byly známé jako Dasher a Quantum. Styl také vyšel z Audi a představoval jedinečnou přední část, která připomínala vzduchem chlazené vozy VW z minulosti. Je to jediná generace s tímto neobvyklým stylem. VW provedl facelift v roce 1993 a styl se od té doby vrátil k tradičnějšímu vzhledu podobnému Audi.

Pro Techno Classica dal VW Passatu u příležitosti výročí tohoto vozu motto „Immer weider neu“ neboli „vždy se znovu vynalézám“. Zákazníci si Passat od začátku oblíbili pro jeho hodnotu a technické provedení. Každá z osmi generací stavěla na těchto silných stránkách a přizpůsobovala se měnící se době.

V poslední době tyto změny zahrnovaly vyřazení Passatu z americké sestavy a ukončení výroby sedanu. Model 2024 bude pouze modelem kombi, který bude sdílet platformu se Škodou, zatímco verze sedan bude nahrazena novým EV.