Závodní automobily a motocykly, které se za ta dlouhá léta narodily v Metalexu pod značkou MTX, jsou dnes již součástí historie československého a nyní českého motoristického sportu, a věru těžko si lze uplynulá léta představit bez této značky.

Formule METALEX

V roce 1971 se v Československu odjely první závody nové národní série formule Škoda, jejíž monoposty MTX 1-01 vyráběl právě Metalex. Základem formule byly sériové díly z modelů Škoda 1000 a 100. Pozdější verze formule Easter MTX 1-02, měly již změněnou víceprvkovou zadní nápravu a silnější motor VAZ. U třetí řady MTX 1-03 doznala hlavních změn aerodynamika včetně zadního křídla.

Formule z Metalexu se staly předlohou šikovného konstruktéra 3D modelů automobilů a motocyklů. Již předčasem jsme vás seznámili s modelem motocyklu ČZ 175 v měřítku 1:8 ( více motocyklů naleznete na https://mochr.cz ).

Dnes vám představujeme trojici modelů formulí z Metalexu v měřítku 1:18. Modely jsou zpracovány podle předloh skutečných závodních vozů. Jedná se o formuli Škoda MTX 1-01, Easter MTX 1-02 s motorem Škoda a Easter MTX 1-03 s motorem VAZ.

METALEX MTX 1-01

METALEX MTX 1-02

METALEX MTX 1-03

Pokud vás modely formulí Metalex oslovili a chcete si je také postavit, navštivte stránky https://mochr.cz.