Každá automobilka má svůj první vyrobený automobil, který povětšinou pevně střeží ve svých muzeích. Má ho i Lotus, bohužel pro něj však neví kde a tak po něm nyní vyhlásil pátrání.

Lotus a jeho ztracený syn

Britská automobilka letos slaví 70. leté výročí své existence, ovšem jedna velmi důležitá věc jí schází – její vůbec první vyrobený automobil. A tak se Britové rozhodli Lotus Mark I z roku 1948 nalézt. Těchto automobilů bylo ručně v garáži zakladatele Lotusu Colina Chapmana vyrobeno hned několik. Ten první se účastnil několika závodů, ve kterých slavil i úspěchy.

Ovšem Chapman rozhodně netušil, jak velkého rozkvětu se jeho automobilka dočká a tak jej v roce 1950 prodal a soustředil se na vývoj dalšího modelu. Peníze z prodeje se mu navíc velmi hodili. Dal si proto inzerát do magazínu Motor Sport a nabídl svou prvotinu za 135 liber. Jediná věc, kterou se o kupci badatelé dále dozvěděli, bylo pouze to, že pocházel ze severní Anglie.

Kde jsi?

Následný osud vozu je však zastřen tajemstvím. Stopa se vytratila naprosto dokonale, což možná nasvědčuje tomu, že byl automobil vyvezen mimo Velkou Británii a následně zničeno někým, kdo neměl o jeho historické hodnotě ani potuchy.

Lutus Mark I byl předělanou verzí Austinu Seven. Chapman mu v rámci své filosofie dal lehčí panely karoserie, které bylo jednodušší demontovat a opak nasadit. Zadní číst byla rozměrnější, protože Lotus převážel dvě rezervní kola.

Podle Chapmanova syna je Mark I svatým grálem značky. I proto za nalezení přislíbil skutečně velkou odměnu. Zda se ovšem automobil najde je nyní ve hvězdách, protože badatelé to rozhodně nebudou mít jednoduché.