Mezi sběrateli jsou v poslední době velmi populární staré hračky a s nimi přímo souvisejí RETRO modely od výrobců jako jsou KADEN či KOVAP.

ŠKODA 120L z KDN

Původní model se začal vyrábět roku 1983 v Kovodružstvu Náchod – KDN, jehož hlavní výrobní činností byla výroba mechanických hraček. Mezi ně právě patřila i plastová ŠKODA 120L na setrvačník. 

Vyráběla se v modré barvě a zajímavým doplňkem byl i přípojný vozík, který se dal buď koupit v sadě či jako doplněk modelu.

RETRO Stodvacítka z Kadenu

Jak už jsme napsali v úvodu, k velké oblibě mezi sběrateli se v poslední době řadí RETRO modely. Jeden takový vám nyní představíme. Je jím všem známá ŠKODA 120L.

RETRO Stodvacítka z Kadenu vychází z původního produktu Kovodružstva Náchod – KDN, vyráběného od roku 1983. Model zůstal v původním měřítku 1:20 a je cca 21 cm dlouhý. Oproti původní verzi je model kompletně lakovaný a má tištěné detaily přímo na karoserii.

U RETRO Stodvacítky zůstaly jak u původního produktu otevíratelný kufr a kryt motoru. Model si zájemci mohou koupit v několika variantách. Firma KADEN nabízí několik barevných provedení (modrá, žlutá, červená, zelená…). Zajímavé jsou i další speciální verze (sanita, hasiči, spoje či veřejná bezpečnost).

Většinu modelů můžete zakoupit u našeho partnera v jeho e-shopu RETRO-AUTA, který nám také poskytl modely k nafocení.

KADEN

V roce 1950 bylo založeno výrobní družstvo nazvané KOVODRUŽSTVO Náchod. Ústředí družstva bylo v Náchodě a provozovny, ve kterých se vyráběly hračky z potisknutého plechu, plastických hmot a kombinací potisknutého plechu a plastických hmot, byly v Semilech, Novém Hrádku, Ohnišově, Bystrém, Osečnici, Meziměstí a Benešově u Semil. V roce 1992 došlo k přejmenování družstva na KADEN, výrobní družstvo, Náchod.

Od založení družstva v roce 1950 se k označování hraček používala výrobní značka ve tvaru dvou spojených kruhů a v nich vepsaných písmen K D N. Tato značka se používala přibližně do roku 1970-1972 a v tomto období se začala používat nová výrobní značka, která má tvar dítěte klečícího u hračky. Tuto značku v nepatrně pozměněné podobě používá až do dnešní doby firma KADEN, s.r.o. Nový Hrádek.