Autíčka Hot Wheels slaví padesátiny. Toto letí co. Rival tradičních Matchboxů se stal potěchou pro mnoho generací a těší se na miliony dalších kluků a holek.

Starý dobrý americký angličák

Pamatujete si na své první auto? Zcela určitě. Ale co na svůj první angličák? To už je o něco těžší. Nejspíše jej už ani nemáte a pokud ano, tak někde v krabici na půdě. A nebo jste věděli jak se o něj starat a možná si s ním nyní hrají zase vaše děti. Ať je to tak či onak, pro mnoho lidí bylo jejich první auto právě od Hot Wheels. A právě tato automobilka nyní slaví padesát let na trhu.

Vše začalo 18. Května roku 1968 na veletrhu hraček v New Yorku. Mattel zde představil vlastní řadu autíček, která měla konkurovat zavedené značce Matchbox. Jako první byl představen Chevrolet Camaro, který však vycházel z upraveného exempláře. A právě tento první model předeslal pozdější zaměření značky především na sportovní voz a vytuněné automobily. Po camaru dorazila na trh Corvetta, Cadillac Eldorado, Pontiac Firebird, Ford Mustang a pak mnoho dalších a dalších legendárních modelů.

Auto za dolar

Série se stala obrovským hitem a za pět dekád se prodalo přes 6 miliard těchto zmenšených autíček. A každou vteřinu se vyrábí nových 17 kousků. Speciální oranžové autodráhy, po které se tyto vozy prohánější vznikne za jeden rok přes 9 tisíc kilometrů.

Základní autíčko lze koupit již za 1 dolar, což se nezměnila za celou dobu 50 let. A přitom můžete vybírat každý rok ze 130 nových modelů. Celkově již firma vyrobila již na 20 tisíc. A i tady se dají najít velmi vzácné kusy. Například jeden kus modelu Beach Bomb, tedy VW Transporter se surfy v interiéru se nedávno prodal za 72 tisíc dolarů.

K příležitosti výročí bude uvedena speciální kolekce s replikami pěti autíček, které budou stejné jako původní modely z roku 1968.