Václav Zapadlík patřil mezi nejuznávanější malíře a výtvarníky na světě, kteří se věnují motoristické tematice. Jeho obrazy či kresby historických automobilů a motocyklů jsou skutečně mistrné a obdivují je lidé nejen v Evropě, ale i v Severní Americe.

Václav Zapadlík

Jeho výtvarné práce mají celou řadu podob, od jednoduchých pérovek, přes lavírované tuše až po akvarely a olejomalby. Všechny jsou zpracované s obdivuhodnou elegancí a šarmem a přímo z nich vyvěrá autorův neskutečný cit pro technické detaily a proporce. Jistě ne náhodou kdosi označil jeho práce za fotorealistické.

Nutno podotknout, že celosvětový úspěch Zapadlíkovy tvorby pramení i z jeho bohatých odborných znalostí a praktických zkušeností z konstrukce automobilových karoserií. Před lety oslovila pana ­Zapadlíka také Česká pošta a požádala ho, aby pro ni vytvořil několik výtvarných návrhů na poštovní známky.

„Ani chvilku jsem neváhal, byla to pro mě výzva, návrhy na poštovní známky jsem nikdy nedělal, a tak jsem se s chutí pustil do první série šesti známek, na nichž jsem tenkrát ztvárnil své oblíbené modely, mimo jiné ­Duesenberg SJ, Bugatti Royale 49 či Isottu Fraschini Tipo 8A,“ vzpomínal autor. Známky byly uvedeny do oběhu v září roku 2012 a vyšly i v takzvaném sešitkovém vydání pod názvem SVĚTOVÁ AUTA, které je dodnes vyhledávaným artiklem domácích i světových filatelistů.

Spolupráce s Českou poštou se od tohoto okamžiku začala rychle rozvíjet. „Pro rok 2013 jsem dostal zakázku na dvě známky s tematikou dopravních prostředků a další sérii automobilových známek, které měly být věnovány domácí produkci. Rozhodl jsem se pro značku ŠKODA, už jenom proto, že jsem mohl zachytit majestátní modely ŠKODA 860 a 645, ­navíc na obálce tolik oblíbeného sešitkového vydání s názvem ČESKÁ AUTA ŠKODA jsem vedle sebe mohl vyobrazit další historické milníky mladoboleslavské automobilky – voiturettu Laurin & Klement B, limuzínu-landaulet ŠKODA 6R a phaeton Laurin & Klement ­ŠKODA 110.“

V roce 2014 vydala Česká pošta druhý sešitek věnovaný automobilům ŠKODA, jehož součástí byly dvě známky s modely ŠKODA SUPERB 3000 a ŠKODA POPULAR MONTE CARLO. Emise známek byla doplněna dvěma obálkami prvního dne vydání FDC s působivými Zapadlíkovými perokresbami a výtvarně zajímavými razítky.

Pan Zapadlík graficky ztvárnil v pořadí již třetí sérii známek s tematikou vozů ŠKODA. Tentokrát se věnoval poválečné produkci automobilky, konkrétně se jednalo o modely ŠKODA RAPID 1500 z roku 1947 a ŠKODA 1201 z roku 1955. Ústředním motivem obálky sešitkového vydání byl pak model SUPERB z roku 1949.

Související články:

Pocta Václavu ZAPADLÍKOVI

Automobil Tatra 87 – Václav Zapadlík

Automobil WALTER 6B – Václav Zapadlík

ČESKÁ AUTA III. – Václav Zapadlík

ČESKÁ AUTA II.- Václav Zapadlík

ČESKÁ AUTA I. – Václav Zapadlík

SVĚTOVÁ AUTA – Václav Zapadlík