V novém tématu ŠKODA.ZACHRAŇ MĚ… bychom vám rádi představili vozy značky Škoda, které jejich majitelé již nechtějí, ale je jim líto je nechat sešrotovat. V ekologické likvidaci někdy končí úžasné kousky a my vám dnes přinášíme první díl projektu ŠKODA.ZACHRAŇ MĚ…

ŠKODA FAVORIT 135 LX

Prvním vozem, který vám představíme je Škoda Favorit 135 LX z roku 1993. Byl v jedné rodině celých 26 let, ale nyní již začal na zahradě překážet a majiteli bylo líto, aby šel do šrotu. A jak již říkali naši otcové, u piva se dělají nejlepší kšefty a my jsme ho v hospodě získali za 1 korunu (plus eco poplatek 10 tisíc).

První vozy Škoda Favorit sjely z výrobní linky před více jak třemi desítkami let koncem roku 1987 v závodě Vrchlabí. V následujícím roce se v Mladé Boleslavi rozjela sériová výroba typem Favorit 136 L, který v té době stál 84.600 Kčs. Mezi srpnem 1987 a zářím 1994 vzniklo 783.168 vozů ŠKODA FAVORIT, společně s kombi FORMAN a užitkovými deriváty včetně typu PICK-UP se celkem vyrobilo 1.077.126 vozů.

Přivezení vozu a jeho první prohlídka

První, co na voze bylo patrné, byl velice zašlý červený lak, ale nikde nebyly známky silné koroze. Interiéru vládly dobové tygří potahy sedadel a nepořádek ukazující na pracovní auto. Motor byl špinavý, ale cedulka o výmněně oleje ukazovala na pravidelnou údržbu. První kilometry při převozu potvrdily dobrý chod motoru a jízdní vlastnosti nenaznačovaly žádným anomáliím na podvozku.

První na řadu přišlo umytí Favoritu na myčce a důkladné vyluxování interiéru. Následovalo první rozleštění karoserie, vyčištění venkovních plastů a oken. Na motor jsme museli použít wapku. Po těchto čistících procedurách vozidlo náramně ožilo, možná můžeme říci i omládlo. Vše dovršila vyčištěná a sříbřenkou stříknutá kola.

V druhé řadě jsme se zaměřili na kontrolu brzd, výměnu motorového oleje s filtrem. Následovala i výmněna vzduchového a palivového filtru. Jediný díl, který bylo nutno vyměnit, byla gumová manžeta řadící páky.

Představení veřejnosti

Představení zachráněného vozu ŠKODA FAVORIT 135 LX z roku 1993 proběhlo na 6.srazu SKODAKLASIK.cz ve Volnočasovém areálu Bakov nad Jizerou. Tím, že se srazu zůčastnily kromě starších Oldtimerů i mladší Youngtimery, dojeli jsme s naším Favoritem na třetím místě z 36 účastníků. Pokud i vy máte vozidlo, které nechcete, aby skončilo zlikvidováno, napište nám ŠKODA.ZACHRAŇ MĚ… olin@skodahome.cz.