SHARE

Názory jaké pneumatiky obout na svého veterána jsou rozdílné. Jedni preferují staré originální pneumatiky, druzí dávají přednost novým, ale ne vždy seženou ten správný rozměr.

Rozměr pneumatiky  155/80 R14

Každý veterán by měl mít stejné pneumatiky, jako když vyjel z fabriky. Ale zde narážíme na ten největší problém, že se například rozměr pneumatik 155/80 R14 (eMBéčka, Hundertky), již takřka nevyrábí.

Někteří veteránisté sehnali letité původní pneumatiky a hrdě na nich jezdí. Některé jsou i přes 40 let staré a jízda na nich je dosti riskantní. Nejenom, že může dojít k poškození veterána, ale nedej bůh, aby se nestala větší nehoda, při které by mohlo jít i o život.

Historická vozidla nenajezdí tolik kilometrů a s řešením pneumatik přichází firma PROTEKTORY Praha spol. s r.o., vyrábějící právě rozměr celoprotektorové pneumatiky 155/80 R14.

PROTEKTORY Praha spol. s r.o.

Patří mezi největší výrobce protektorovaných pneumatik v ČR a má více jak 60-ti leté zkušenosti v oblasti protektorování. V současnosti využívá pro protektorování pneumatik dvě technologie, a to „Za Tepla v lisu“ a „Za Studena“. Obě technologie využívají v ČR pouze dvě firmy.

Soubory budov společně s původní italskou výrobní technologií MARANGONI („za tepla v lisu“) jsou s ohledem na současné požadavky trhu postupně modernizovány a to bez vyjímky z vlastních zdrojů. Rozsáhlé technologické změny se týkaly zejména kontrol jakosti pneumatik na vstupu, výstupu a v průběhu výroby; dále pak drásání pneumatik, navalování běhounových směsí a kapacity lisování („za tepla v lisu“). Společnost souběžně provozuje linku na protektorování pneumatik pro nákladní automobily technologií „za studena“ a to ve spolupráci s dodavateli MARANGONI a GALGO. Při obou využívaných technologiích je standardně kladen velký důraz na výběr a kvalitu protektorovaných koster.

Historie:

1951 – od tohoto roku se datuje, kdy továrna na výrobu krému na obuv byla přestavěna na protektorovací závod pro protektorování pneumatik „Za Tepla v lisu“
1991 – závod Protektory Praha patřící pod státní Kožedělný podnik byl privatizován a vznikla společnost Protektory Praha spol. s r.o.
1995 – společnost Protektory Praha spol. s r.o. odkoupili její současní vlastnící a strukturu se podařilo během prvního roku činnosti stabilizovat. Během let 1996 až 1998 se společnosti podařilo znovu zaujmout významnou pozici na tuzemském trhu s protektorovanými pneumatikami a i ostatní stanovené cíle se daří průběžně beze zbytku plnit
1998 – rozšiřujeme výrobu osobních celoprotektorovaných pneumatik. Sortiment osobních celoprotektorovaných pneumatik je stále rozšiřován dle aktuálních požadavků trhu.
1999 – byla zakoupena linka pro výrobu nákladních pneumatik technologií „Za Studena“
2005 – rozsáhlá rekonstrukce budov, zejména rekonstrukce
2006 – zahájena výroba celoprotektorovaných pneumatik pro dodávková vozidla. Sortiment dodávkových celoprotektorovaných pneumatik je stále rozšiřován dle aktuálních požadavků trhu.
2012 – přístavba nových pracovních a skladovacích prostor
2013 – zakoupen nový lis „MARIGO srl“ pro výrobu nákladních celoprotektorovaných pneumatik. Tím vznikla nová řada nákladních pneumatik pod označením „PREMIUM“.

Technologie:
„Za Tepla v lisu“ – tato technologie využívá lisování pneumatik v lisu.
„Za Studena“ – tato technologie využívá předvulkanizovaných pasů. I tady využíváme hlavně strojů a materiálů od zkušených firem v oboru, zejména od firmy MARANGONI a GALGO

Dodavatelé:
stroje a zařízení – Marangoni, Marigo, Mateuzzi, Sio,
vstupní materiál „Za Tepla“- Mitas Zlín a.s., Rubena Náchod a.s., Marangoni
vstupní materiál „Za Studena“ – Marangoni, Galgo

V současné době je společnost, jedním z nejlépe situovaných a vybavených závodů svého druhu v republice a stabilně poskytuje všem svým zákazníkům s využitím moderního strojního vybavení a prvotřídních materiálů od certifikovaných výrobců výrobky a služby na velmi vysoké úrovni s trendem kontinuálního zlepšování.

Veškeré výrobky společnosti jsou homologovány podle UN ECE Regulation – E8 108R 000017 pro osobní pneumatiky a E8 109R 000017 pro dodávkové a nákladní pneumatiky.
Společnost má pro obě technologie zavedený a certifikovaný SMJ podle ČSN EN ISO 9001 : 2000

…ŠKODA.NEVĚDĚT – testprotektor-26

My jsme jednu sadu celoprotektorových pneumatik 155/80 R14 obuli na naše eMBégéčko a chceme otestovat jejich jízdní vlastnosti. Zatím jsme měli namontované asi deset let staré pneumatiky Firestone 155/80 R14, které nemají rády vodu. Tak nějak na ní nezatáčejí. O výsledku testu vás budeme informovat v samostatném článku.